INFOKIRI 3-2022

 
 

Käimas on Raplamaa Partnerluskogu strateegia 2023-2027 koostamine

Oleme valmistumas uueks toetusperioodiks ja koostame uut strateegiadokumenti. Tegevused käivad üldkoosolekul kinnitatud tegevuskava alusel. Toimunud on ideekorje koosolekud sidusrühmades (protokollid üleval kodulehel). Samuti on kodulehel võimalik tutvuda lõppenud perioodi toetusmeetmete kohta läbi viidud analüüside tulemustega.

Mõtted ja ettepanekud uue perioodi osas on endiselt oodatud e-posti aadressil info@raplaleader.ee 

Strateegia kavand valmib oktoobrikuu lõpuks ja päris valmis saab hiljemalt märtsikuuks 2023.

 

Detsembris ootame ettevõtjaid toetust taotlema

Raplamaa Partnerluskogu juhatus otsustas oma 22.08 koosolekul, et muudame partnerluskogu 2022 rakenduskava, lisades sinna toetusrahade jäägist meetme ettevõtluse toetamiseks. Meede 2 "Ettevõtluse konkurentsivõime tugevdamine" on e-prias avatud 01. - 15. detsember. 

Taotluste e-Priasse esitamise aeg on kaks nädalat.

Infopäeva kuupäev taotlejatele selgub alles, kuid saab toimuma novembrikuus. 

Mida toetatakse:

INVESTEERINGUPROJEKTIDE puhul toetatakse Raplamaa Partnerluskogu tegevuspiirkonnas registreeritud ja tegutsevate mikro- ja väikeettevõtete (sealhulgas ka FIE-de) tootmist ja teenuse osutamist ning investeeringuid, mis paiknevad püsivalt Raplamaa Partnerluskogu tegevuspiirkonnas.

TEADMUSSIIRDE PROJEKTIDE puhul toetatakse ettevõtluse arendamisega ja edendamisega tegelevate mittetulundusühingute ja sihtasutuste projekte, mis on suunatud konkreetselt Raplamaa Partnerluskogu tegevuspiirkonna ettevõtluse arendamisele.

ÜHISPROJEKTID viiakse ellu ühe- kuni nelja-aastase tegevuskava alusel vähemalt kahe juriidilise isiku, sh FIE poolt, keda nimetatakse partneriteks. Partneriteks on ettevõte ja teadusasutus või valdkonnas pädev asutus/ühendus. Toetatakse ettevõtte ja teadusasutuse vahelist koostööd ettevõtluse arendamiseks (uus toode, uued lahendused jne)

Info kodulehel

 

21. septembrini on võimalik toetust taotleda majandustegevuse mitmekesistamiseks maapiirkonnas

Toetuse abil luuakse maapiirkonnas, eelkõige keskustest eemale jäävates piirkondades, eeldused uute töökohtade tekkeks väljaspool põllumajandussektorit.

Toetustaotluste esitamine toimub ainult elektroonselt e-PRIA kaudu 07.-21. septembrini 2022. Taotluste eeltäitmist e-PRIAs enne vooru algust ei toimu.

Toetust saavad taotleda:

mikroettevõtjad, kelle omatoodetud põllumajandustoodete või nende töötlemisel saadud toodete müügitulu kas koos või eraldi oli mõlemal taotluse esitamisele vahetult eelnenud kahel majandusaastal üle 4000 euro ja see moodustas mõlemal majandusaastal üle 50 protsendi tema kogu müügitulust (põllumajandustootjad);

mittepõllumajandusliku ettevõtlusega tegelev mikroettevõtja, kelle müügitulu oli mõlemal taotluse esitamisele vahetult eelnenud kahel majandusaastal üle 4000 euro.

Toetatavad tegevused:

ehitise püstitamine, rajamine, paigaldamine, laiendamine või ümberehitamine ehitusseadustikus sätestatud tingimustel ja korras (edaspidi koos ehitise ehitamine) või hoone parendamine;

masina, seadme või muu vajaliku sisseseade ostmine ja paigaldamine;

rändkaupluse või selle sisseseade ostmine.

Täpsem info taotlemise kohta PRIA kodulehel

 
 
 

LEADER edulood ehk meie piirkonnas ellu viidud LEADER-projektid

Meie kodulehel, uudiste nupu all, on leida tegevuspiirkonnas ellu viidud projektide kohta huvitavad artiklid, kus projektide teostajad räägivad mida, miks ja milleks nad LEADER-toetusega tegid ja kui kerge või raske see teekond oli.

Ootame väga-väga kõigi projektide elluviijate lugusid ja fotosid projekti elluviimise protsessist ja tulemustest aadressile info@raplaleader.ee. Koondame lood ka lõppenud perioodi kokkuvõtvasse kogumikku.

 
 
 

Sidusrühmade esindajad Tre raadios

Läbi käimasoleva aasta on Rapla Tre raadios esinemas käinud tegevuspiirkonna sidusrühmade esindajad. Nii juhatuse liikmed, büroo töötajad kui projektide elluviijad. Kõiki saateid saab järelkuulata meie kodulehelt (leiad kergemini kalendrist iga kuu).

Jaanuarikuu saade

Veeruarikuu saade

Märtsikuu saade

Aprillikuu saade

Maikuu saade 

Juunikuu saade

Juulikuu saade

Augustikuu saade

Septembri saade 27.09, oktoobris 25.10, novembris 29.11 ja detsembris 27.12. Saade algab alati kell 11.00.

 

 

Veel paar päeva, 9. septembrini, saab registreeruda RAEKi korraldatavale tootmisettevõtjate õppereisile Soome.

Raplamaa Arendus-ja Ettevõtluskeskus (RAEK) korraldab 26.-27. septembril 2022

KONTAKTREISI SOOME KOOS ALLHANKEMESSI ALIHANKINTA KÜLASTUSEGA

Tamperes alates 1988. aastast toimuval Alihankinta messil on esindatud peamiselt metalli-, elektroonika-, plasti-ja kummitööstus, IKT-lahendused nendes valdkondades, samuti projekteerimine ja nõustamine. Messil on traditsiooniliselt esindatud üle tuhande eksponendi kümnest riigist ja ligikaudu 18 000 külastajat.

Täpsem info SIIT

 

Tunnustused meie tegevuspiirkonda

 

2022. aasta talu on Lepiku talu Kehtna vallast Raplamaal

Eestimaa Talupidajate Keskliit korraldas sel aastal 29. korda parima talu valimist. Sel aastal esitati konkursile kokku kümme talu, seitsmest erinevast maakonnast. Talusid käis perioodil 9-11. august koha peal hindamas „Parim talu 2022“ hindamiskomisjon, kuhu kuulusid maaeluminister Urmas Kruuse, Kerli Ats (ETKL, hindamiskomisjoni esimees), Gelis Pihelgas (ETKL), Marika Parv (Võrumaa Talupidajate Liit), Meelis Annus (MES), Teele Üprus-Bobrovski (Postimees Maa Elu), Karolin Lillemäe ja Alex-Sander Puhm (Maaeluministeerium).

Lepiku talu asub Kehtna vallas Raplamaal, kus on piimatootmisega tegeletud juba 30 aastat. Lepiku talus toimetab kogu pere – Pereisa Kaupo, ema Piret ja lapsed Annika, Annemari ja Andres. Lepiku talu peremees Kaupo võttis isalt talupidamise üle juba aastal 1999. Talus elab sada lehma ning peremees nimetab talu elustiilitaluks. Praegu käivad lehmad lüpsiplatsis, kuid peremees ei välista, et tulevikus minnakse üle robotlüpsile. See tähendaks muidugi karja suurendamist. Lisaks igapäevasele talutööle on peremees Kaupo aktiivne Raplamaa Talupidajate Liidus ja Eesti Piimatootjate Ühistus.

Allikas: taluliit.ee

 

Selle aasta parim talutoit

2022. aasta Parim talutoit selgitati välja üheksas kategoorias ning sel aastal oli konkursile hindamiseks saadetud rekordkogus tooteid – 108.

Kategoorias "Parim maius 2022" võitis Minna Sahver – „Rabade Maitsed“ Minna mahe marmelaad tumedas šokolaadis.

Parima talutoidu konkurss sai alguse 2016. aastal. Kõige parema talutoidu väljaselgitamiseks hindab professionaalne žürii nii talutoodete maitseid, pakendeid, tootjate äriplaane kui ka tootearendust ja turundusideid. Talutoidu konkursi peaauhinnaks on väiketootjale turundustugi. Võitja saab ise valida, milliseid turundustegevusi ta vajab. Näiteks on auhinnaga loodud oma toodetele uus kaubamärk, toodetud persoonilugusid, toote postreid jne. Teiste kategooriate võitjad saavad oma toodetele vastava märgise. Parima talutoidu konkursi korraldaja on Eestimaa Talupidajate Keskliit. 

 

Toiduaine- ja joogitööstused saavad septembrist taotleda investeeringutoetust energia varustuskindluse tagamiseks

Investeeringutoetust saavad taotleda ettevõtjad, kelle põhitegevusala on toiduainete tootmine või joogitootmine. Toetust saab taotleda energia varustuskindluse tagamiseks vajaliku seadme ostmiseks või ehitise ehitamiseks. Samuti toetatakse generaatori ostmist, mida saab kasutada vajadusel ajutise vooluallikana. Taotlusi saab PRIA e-teenuse keskkonna kaudu ajavahemikus 14.–28.09.2022.
Toetuse maksimaalne suurus mikro- või väikeettevõtjale on kuni 250 000 eurot. Keskmise suurusega ettevõtjatele ja suurettevõtjatele on maksimaalne toetus kuni 500 000 eurot. Taotlusvooru eelarveks on kavandatud ligikaudu 14 miljonit eurot.

Täpsemalt:pria.ee

 

Roheülemineku ja biomajanduse arendamiseks saab taotleda investeeringutoetust

Taotlusvoor avaneb oktoobri algul PRIA e-toetuste keskkonnas ja jääb avatuks selle aasta lõpuni. Toetuse miinimumsuurus ühe taotluse kohta on 500 000 eurot ja maksimumsuurus on 5 miljonit eurot. Toetuse kogueelarveks on kavandatud umbes 23 miljonit eurot.
Toetus on suunatud ettevõtete rohepöörde eesmärkide täitmisele. Eesmärgiks on panustada bioressursi kõrgema majandusliku lisandväärtuse andmisse, teadus- ja arendustegevuse võimekusse ning innovatsioonivõimekuse kasvatamisse ning kasvuhoonegaaside heite vähendamisse. Toetuse alla kuuluvad ka bioressursside, sealhulgas kõrvalsaaduste ja biojäätmete, töötlemiseks vajalike ehitise ehitamise ja seadmete soetamise või väljavahetamise kulud.

Allikas: agri.ee 

 

Rohkem PRIA taotlusvoorudest: pria.ee

 

info@raplaleader.ee

www.raplaleader.ee